top of page

Apartmán Dolný Smokovec

Krátkodobé bývanie v podobe apartmánu bolo pre nás zadaním, ktoré sme s radosťou prijali nakoľko pri tomto type nehnuteľností je priestor pre väčšiu kreativitu.  Nadčasový konzervativizmus, ktorý klientom odporúčame uplatniť pri vlastnom bývaní dostal tak trochu viac šťavy v podobe výraznej ale sofistikovanej farebnosti dominujúcich nábytkových zostáv.  Požiadavka klienta, ktorý apartmán prebral v stave holobytu bola vyťažiť maximum s jestvujúcej dispozície s minimálnymi zásahmi do stavby. To je pre architektov vždy komplikované, nakoľko v drvivej väčšine prípadov sú developerské projekt kostrou postavené príliš jednoducho. 

Pre dobré nasvietenie interiéru, ktoré je kľúčové pre dobrú večernú atmosféru sme potrebovali jestvujúcu elektroinštaláciu rozvetviť. To determinovalo použitie zaveseného stropu, ktorý sme ale kvôli svetlej výške potrebovali ponechať čo najvyššie. Rozhodnutie teda bolo použiť drevený lamely s profilom rhombus, ktorý pri kotvení na kontralaty ma celkovú výšku len 40mm. Je to ale dostatočné pre vedenie kabeláže nad stropom do potrebných pozícií pre jednotlivé svietidlá. 

Množstvo dreva použitého na strope bolo pre nás už dostatočné nakoľko sme chceli apartmán poňať moderne no zároveň v surových a prírodných materiáloch. Podlahu sme sa preto rozhodli realizovať ako mikrocementovú stierku. Tú sme potom posunuli aj do kúpeľne a toalety kde vybehla aj na steny a vytvára tak špecifickú útulnú atmosféru. 

Vstavaný nábytok a mobiliár sa následne odvíjal na pozadí tejto jednoduchej schémy tak aby vnikali potrebné kontrasty ako farebné tak materiálne. Hierarchicky je akcentovaný hlavný vstavaný nábytok ako je kuchynská linka a skrinka pod TV v dennej zóne. Tam sme použili odvážnejší farebný odtieň v matnom prevedení, ktorý dopĺňa inak vyslovene prírodné materiály a farby.

Ostatný vstavaný nábytok je biely, tak aby splynul so stenami. V kontraste sú potom prvky vloženého mobiliáru, ktoré sme vzhľadom na celkový kontext navrhli z dreveného dubového masívu. 

Košice - Slovensko   /  realizácia 2023

bottom of page